Slide KULTURALNE SERCE
STOLICY
PL POLITYKA PRYWATNOŚCI GALERIA NAJEMCY SPOTKAJMY SIĘ © 2020 Vertinas Investments Sp. z o. o. EN MENU ODKRYJ WIĘCEJ

KULTURALNE SERCE STOLICY

Plac Trzech Krzyży już w XVII wieku był miejscem, w którym zbiegały się najważniejsze warszawskie trakty. To tutaj, przez całe stulecia, działy się najważniejsze wydarzenia miasta. Dziś jest lokalizacją modnych kawiarni, restauracji i ekskluzywnych butików. Znajdziemy tu również wiele ważnych instytucji państwowych i prywatnego biznesu.

Kościół
Św. Aleksandra

Zanim plac otrzymał swoje dzisiejsze imię, nazywano go rozdrożem Złotych Krzyży, od ustawionych na kolumnach pozłacanych krucyfiksów. Potem, do 1915 roku, nosił nazwę Plac Św. Aleksandra. Na cześć patrona kościoła, zaprojektowanego na wzór rzymskiego Panteonu, który stanął w samym jego środku.
Zbudowano go z okazji wizyty w Warszawie cara Aleksandra I, w XIX wieku władcy nowo utworzonego Królestwa Polskiego. Dziś odbywają się w nim msze, chrzty, procesje i ceremonie ślubne, na które zjeżdżają się mieszkańcy całego miasta.

Trakt królewski

Plac Trzech Krzyży stanowi jeden z ważniejszych punktów Traktu Królewskiego, najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta. W przeszłości łączyła ona rezydencje królewskie – zaczyna się od Zamku Królewskiego, prowadzi przez park Łazienki Królewskie, a kończy na prawdziwej perle architektury, Pałacu w Wilanowie. W ciągu wieków na Trakcie wybudowano mnóstwo przepięknych kościołów, kamienic, rezydencji i wspaniałych terenów zielonych. Swoim pięknem zachwycają do dzisiaj.

Muzeum
Narodowe

Jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Wśród eksponatów Muzeum Narodowego znajdziemy wybitne dzieła, od malarstwa aż po rzemiosło, prowadzące nas od starożytności po czasy dzisiejsze. Regularnie organizowane są tu wystawy reprezentujące sztukę z całego świata. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją muzeum, przyciągającą miliony turystów, jest ogromny obraz dziewiętnastowiecznego malarza Jana Matejki – „Bitwa pod Grunwaldem”. Malunek ma imponujące wymiary: 426 × 987 cm i praktycznie cudem przetrwał obie wojny światowe.

Ogrody Frascati

W dół od Placu Trzech Krzyży, na tarasie dochodzącym do Skarpy Wiślanej, znajdziemy wspaniałe przestrzenie do rekreacji. Ich nazwa pochodzi od słynącego z zieleni włoskiego miasteczka Frascati. Historia ogrodów rozpoczęła się ok. 1779 roku. W ciągu kolejnych stuleci na ich terenie powstała ekskluzywna dzielnica willowa, a bliżej Parlamentu zbudowano luksusowe kamienice. Obecnie Frascati są fragmentem górnej części Parku im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i zachwycają licznymi malowniczymi uliczkami i alejkami, prowadzącymi między gęsto rosnącymi drzewami.

Piękno
Architektury

Elegancka ulica rozpoczyna się od Placu Trzech Krzyży i kończy przy ulicy Belwederskiej. Po jednej stronie usytuowane są wytworne kamienice, pałace i wille, w których mieszczą się często ambasady i instytucje państwowe –między innymi siedziba Rządu i Prezydenta. Po drugiej stronie Alei znajdziemy wspaniałe tereny zielone – Łazienki i Park Ujazdowski.

Slide Aleje Ujazdowskie Slide Aleje Ujazdowskie Slide Aleje Ujazdowskie